hello world!

Konflikt? Viníkem je ten druhý... pomůže MEDIACE

Publikováno: 10. 2. 2018
Vložil/a: Redakce

Když jsme v nevyřešeném konfliktu, není nám v tom zpravidla vůbec dobře. Naše prožívání, naše fungování, náš život nevyřešené konflikty hluboce ovlivňují. Někdy i dlouhá léta.

Útočíme a nic se nevyřeší nebo utečeme a nic se nevyřeší.

Když se však zastavíme a zamyslíme, když si přiznáme, že jsme za nevyřešený konflikt spoluzodpovědní (to jsme vždy, protože na hádku jsou vždy minimálně dva), můžeme se odrazit ode dna, vzít situaci do svých rukou a něco s ní udělat. Zkrátka neúnosnou, nic nepřinášející situaci, můžeme vždy změnit.

Jak? Důležité je uvědomit si, že problém není v osobě, se kterou jsme v konfliktu. Problém je nevyřešená věc. Pokud ji oddělíme od osoby a zaměříme pozornost na věc, kterou potřebujeme změnit, můžeme vykročit.

Možná jste již útočili a nepomohlo to, možná jste již mnohokrát utekli a nepomohlo to. Oba způsoby máme zažité všichni, patří do člověčí výbavy. V extrémních situacích jsou takové reakce jistě užitečné. V našich každodenních vztazích a životních zkouškách je však lepší pokusit se najít cestu k hledání dohody. Dohoda je bezpochyby vždy lepší než kompromis.

Někdy dozrajeme do stavu, kdy si přiznáme, že nás nevyřešené konflikty stahují dolů, že je nám v tom dlouhodobě blbě, že nikomu neprospívají nepochopené a neuzavřené rány. Pak potřebujeme energii, odvahu, ale i informace a dovednosti, které nám pomůžou postavit se zpříma, vykročit a konat.

Není to snadný úkol, je však nutné jej neobcházet, nebagatelizovat, neboť dříve nebo později se nám vrací jako bumerang. A to různou formou. Oddělení od rodiny, izolace od přátel, ale i psychosomatické manifestace hlubokých, nezhojených a neuzavřených ran. Nezřídka nám tyto hluboké rány zrcadlí nemoci.

Dovednost oddělit CO je třeba řešit, tedy zaměření na věc, od KDO je viníkem, tedy od osoby, kterou zpravidla viníme, je nezbytná k pochopení situace a hledání bezpečného řešení vedoucího ke změně.

Těmito dovednostmi disponuje mediátor, nestranná osoba, která vytváří bezpečný prostor, ve kterém lidé v konfliktu můžou svou situaci změnit.

Pokud chcete své nedořešené konflikty, které vás tíží a ovlivňují kvalitu vašeho života vzít do svých rukou, domluvte si v naší organizaci službu MEDIACE. Je to bezpečná a účelná cesta ke změně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte zájem o naše služby?

Můžete nám napsat z kontaktního formuláře
KONTAKTUJTE NÁS
user